در حال بارگذاری ...
 • منتقد سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام:

  جامعه امروز ایران و ایلام نیازمند نشاط است

  منتقد سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام گفت: جامعه امروز ایران و ایلام، جامعه افسرده ای است و نیازمند انرژی، نشاط و امید است.

  به گزارش ایلام تئاتر؛ عرفان پهلوانی- منتقد سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام- در حاشیه دومین روز از سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام در گفتگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه سه سال است که جشنواره تئاتر ایلام بدون منتقد برگزار می شود، اظهارداشت: در استان های مختلف تئاتر دیده و آنها را نقد کرده ام و تئاتر ایلام پیشرفت مناسبی داشته و کارها از لحاظ کیفیت خوب بوده و نگران کننده نیست.

  وی با اشاره به اینکه تئاترهای به نمایش درآمده در این دو روز خوب بوده اگرچه با آرمان آن فاصله دارند، افزود: ارتقای سطح کمی و کیفی تئاتر، نیاز به فرآیندهای آموزشی بلند مدت بویژه در بین هنرمندان جوان دارد.

  بازرس کانون ملی منتقدان تئاتر ایران با بیان این مطلب که آموزش ها بایستی در محورهای مختلف به هنرجویان ارائه شود، خاطرنشان ساخت: صدا، بیان دیالوگ ها، تربیت حس، انتقال عاطفه، درک و تحلیل نقش و ارتباط با مخاطب و ... نیازمند آموزش های دراز مدت بوده و آموزش نیازمند کار گسترده، تلاش و کوشش بسیار است.

  عرفان پهلوانی با تأکید بر اینکه نمایش های ارائه شده را از لحاظ زیبایی شناسی، ساختار و تکنیک های موجود نقد و تحلیل کرده ام، بیان داشت: نمایش های این جشنواره بیشتر حول موضوع دفاع مقدس بوده و با توجه به تأثیر مستقیم جنگ بر استان حتماً این نیاز حس شده که نمایش ها بیشتر حول این موضوع اجرا شود، اما آنچه در خور درنگ و اندیشه است، چگونگی پرداختن به این موضوع برای آفرینش آثار هنری است.

  وی با اشاره به سخنان «دورن مات» نمایش نامه نویس مشهور آلمانی که می گوید «در سده بیستم آنچنان از هراس های واقعی کرخت و بی حس شده که تراژدی چندان اثری بر ما ندارد و فقط از راه برخورد با کمدی می توان، تراژدی را بازیافت»، ادامه داد: وضعیت تراژیک جنگ و پس از جنگ، وضعیت خاصی است و چگونگی بازآفرینی یک تراژدی با هر رویکردی بر روی صحنه و نحوه ارتباط نمایش با تماشاگر، خصوصاً تماشاگری که این وضعیت تراژیک جنگ را زندگی کرده، مهم است.

  منتقد سی و یکمین جشنواره تئاتر استان ایلام با تأکید بر نیاز امروز جامعه به ارائه نمایش های کمدی، تصریح کرد: جامعه امروز ایران و ایلام جامعه افسرده ای است و نیازمند انرژی، نشاط و امید است.

  عرفان پهلوانی یادآور شد: اگر شادی ها، خوشی ها، نشاط ها، امیدها و ... با ابزار گوناگون بویژه با هنر و خصوصاً هنر نمایشی گسترش یابد، زندگی مردم در راستای افزایش کیفیت، گام بزرگ و مثبتی برخواهد داشت.
   
  مطالب مرتبط

  فاتح بادپروا داور سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی:

جشنواره تئاتر شرهانی محلی برای داد و ستدهای فرهنگی است
  فاتح بادپروا داور سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی:

  جشنواره تئاتر شرهانی محلی برای داد و ستدهای فرهنگی است

  فاتح بادپروا داور سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی گفت: جشنواره تئاتر شرهانی از چند منظر قابل توجه است، یکی از منظر برگزاری دلسوزانه و عاشقانه تیم اجرایی که انصافا از هیچ تلاشی برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره، دریغ نکردند؛ و دیگر اینکه مضمون جشنواره با محل برگزاری ...

  |

  داور سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی:

الگوهای تئاتر خیابانی در سراسر کشور هم شکل شده است
  داور سومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی شرهانی:

  الگوهای تئاتر خیابانی در سراسر کشور هم شکل شده است

  محمودرضا رحیمی داور جشنواره شرهانی گفت: نمایش های حاضر در جشنواره الگوهای خوبی برای اجرا در شهرها و روستاها هستند، از داوری این دوره از جشنواره احساس خوبی دارم، به این خاطر که اقشار مختلف مردم برای دیدن نمایش ها می آیند و این مسئله برای جشنواره شرهانی یک مزیت بزرگ به حساب می ...

  |

  نظرات کاربران