در حال بارگذاری ...
کارگردان نمایش «رومئو با اسب سفید می آید»

مسیر پیشرفت تئاتر آبدانان هموارتر از همیشه است

تئاتر آبدانان روزهای خوبی را سپری می کند و حرکتش پیشرفت قابل توجهی داشته، امیدوارم با تلاش بیشتر گروه و توجه مسئولین سرعت این حرکت بیشتر از قبل باشد.

در روزهای برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی ایلام، فرصتی شد تا اجرای عمومی نمایش «رومئو با اسب سفید می آید» که در شهر آبدانان به روی صحنه رفته بود را ببینم. این نمایش کاری از گروه نمایشی «پرچین» است که به کارگردانی مهرداد علیزاده در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد شهر آبدانان با استقبال خوبی از سوی تماشاگران مواجه شده است. در حاشیه این اجرا با مهرداد علیزاده کارگردان این اثر به گفتگو نشستیم. بخش هایی از این گفتگو به تلاش گروه پرچین برای معرفی تئاتر به مردم آبدانان اختصاص دارد.

 

بعد از مدت ها تصمیم گرفتید که متنی از نویسندگان استان ایلام انتخاب کنید. چطور شد که سراغ متنی از سعید خیرالهی رفتید؟

واقعیت آن است که ما در آبدانان نمایشنامه نویس نداریم و در طول این سال ها در انتخاب متن دچار مشکل می شدیم. اکثر این متن ها از نظر جغرافیایی شباهتی به محدوده ای که در آن زندگی می کنیم، نداشت و این کار را دشوارتر می کرد. اما اینکه چرا متنی از سعید خیرالهی را انتخاب کردم برمی گرد به سلیقه ی شخصی و علاقه ای که من به سبک نوشتاری اش دارم. به همین خاطر از او  دعوت کردم تا متنی بر اساس شهری که در آن زیست داریم بنویسد و بعد از گفتگوهای مفصلی که با هم داشتیم، به این ایده و این ساختار رسیدیم.

 

گروه پرچین قدمی رو به جلو گذاشته است، از این بابت که مخاطبان زیادی را به سالن نمایش کشانده است. در سال های گذشته آثاری که در آبدانان به روی صحنه می رفت، تا این اندازه تماشاچی  نداشت. چطور به این مهم دست پیدا کردید؟ دلیل این استقبال چه بود؟

در طول این سال ها تمام تلاش من و گروهم این بود که تئاتر را به مردم معرفی کنم. به یاد دارم که در سال های اول کار ما، مردم حاضر نبودند حتی به صورت رایگان بیایند و تئاتر ببینند. استارت این قضیه برمی گردد به سال هایی که آقای محمد اسماعیل بیگی کارگردان تئاتر در آبدانان اقامت داشت. در حقیقت اجراهای عمومی از زمان حضور او در آبدانان شکل گرفت آن هم با به راه انداختن گیشه. من و گروهم از زحمات آقای اسماعیل بیگی تشکر می کنیم به این خاطر که حاصل زحمت های او منجر به این شد که در بعضی از اجراهای رومئو با اسب سفید می آید، جا برای تماشاگر کم بیاید.

 

حضور مسئولان سیاسی استان برای دیدن نمایش بازتاب زیادی داشت. این مسئله در آینده ی هنری آبدانان چه تاثیری دارد؟

شکر خدا در این چند سالی که من مشغول به فعالیت در حوزه تئاتر هستم، هراهی مسئولین شهر بی نظیر بوده و هیچ وقت حمایت و پشتیبانی خود را از ما دریغ نکردند. آنها میانه ی خوبی با تئاتر و اهالی تئاتر دارند و در برخی از موارد وقتی اجراهای ما به تعویق می افتند، مسئولین شهر به ویژه امام جمعه فهیم و هنر دوست شهرمان پیگیر می شوند.

 

چشم انداز تئاتر آبدانان چه خواهد بود؟

به نظرم تئاتر آبدانان روزهای خوبی را سپری می کند و حرکتش  پیشرفت قابل توجهی داشته، امیدوارم با تلاش بیشتر گروه و توجه مسئولین سرعت این حرکت بیشتر از قبل باشد.

 

ارزیابی خود را از جشنواره استانی بفرمایید؟

من در این باره هیچ نظری ندارم، چون معتقدم بهترین داور خداوند بزرگ است.

 

گفت و گو: قاسم ساجدی 
نظرات کاربران