در حال بارگذاری ...

استاد باسره، پیشکسوت تئاتر ایلام روی در نقاب خاک کشید

پیشکسوت تئاتر و تلویزیون استان، استاد علی باسره در بیمارستان کوثر ایلام دار فانی را وداع گفت

 

 

 

به گزارش تئاتر ایلام، عمران خودآموز، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با تأیید این خبر اعلام کرد: استاد باسره شب گذشته در بیمارستان کوثر پس از طی یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت و امروز در قطعه هنرمندان بهشت رضا شهر ایلام به خاک سپرده خواهد شد.

وی افزود: به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و حفظ سلامتی مردم، زمان خاکسپاری ایشان با لحاظ پروتکل‌های بهداشتی متعاقباً اعلام و انجام می‌شود.

 باسره از سال  1347با  فعالیت‌هایی پشت صحنه قدم در وادی تئاتر گذاشت. با اینکه سال 51 با بازی در نمایش عمو زنجیرباف هنر تئاتر را شروع کرد از همان زمان تا سال 59 در تئاتر خرمشهر در زمینه‌ی نمایشنامه دفاع مقدس به فعالیت هنری پرداخت.XL_Atch_8_dtpmwwg52yg.jpg

وی نمایش‌نامه‌هایی از نویسندگان مطرح ایران و جهان همچون بهرام بیضایی، علی نصیریان، بیژن موفی، خلج، آنتوان چخوف و... را روی صحنه نمایش به اجرا درآورد.

این هنرمند از سال 1360 فعالیت‌های زیادی در عرصه بازیگری و کارگردانی تئاتر استان با بازی و کارگردانی آثاری همچون بوتیک رنگارنگ، سبدی پر از نام گمشده، این شناسنامه باطل نمی‌شود، شوم، تولیدی دیگر، عمو جنگل‌بان، شام غریبان و... را در کارنامه هنری خود دارد و تندیس جشنواره خرمشهر، جشنواره دفاع مقدس و مقام اول دوم سوم  بازیگری استانی، ملی و بین‌المللی را به دست آورده و در چند فیلم تلویزیونی به نام‌های شکفتن در مه، مشق شب، همچون نسیم و هانا ایفای نقش کرده است.

اولین پلاتوی تئاتر استان ایلام به نام استاد علی باسره نام گذاری شده است و از این هنرمند پیشکسوت توسط دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به پاس سال ها تلاش و فعالیت این پیشکسوت و چهره تئاتر دفاع مقدس ایلام در تماشاخانه سنگلج تهران تجلیل به عمل آمد.

در دوران جنگ تحمیلی، باسره به عنوان خبرنگار تلویزیون در جبهه ها حضور پر رنگی داشت.
نظرات کاربران