در حال بارگذاری ...
گفت‌وگو با کارگردان حاضر در جشنواره تئاتر منطقه‌ای کرمانشاه

احمد غلامی: فرهنگ‌های زیبای اقوام ایرانی، با زبان تئاتر دیده می‌شوند

احمد غلامی، کارگردان و نویسنده تئاتر استان ایلام، می‌گوید احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر پس از هفت سال، یک حرکت بسیار ارزشمند است، چرا که وسعت جغرافیای ایران با فرهنگ‌های متفاوت و اقوام گوناگون، نیازمند ارتباطات هنری متعدد است.

به گزارش ایران تئاتر، احمد غلامی، هنرمند تئاتر استان ایلام با نمایش «عروس جنگ» در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای در کرمانشاه حضور خواهد داشت.

احمد غلامی، عضویت در شورای نظارت بر صدور پروانه نمایش ایلام، مسئولیت انجمن نمایش سازمان بسیج هنرمندان این استان، دبیری سیزدهمین جشنواره تئاتر سودای عشق استان ایلام، دبیری اجرایی دوره توانمندسازی هنرمندان تئاتر بسیج و کارگردانی بیش از ده اثر و نویسندگی نمایشنامه‌های «میرکان»، «ثانیه‌های نامعلوم»،«مرز» و... را در کارنامه هنری خود دارد.

کارگردان نمایش «عروس جنگ»، درباره این نمایش که در جشنواره تئاتر منطقه‌ای در استان کرمانشاه روی صحنه خواهد رفت، می‌گوید: «نمایش «عروس جنگ» روایتی از یک خانواده مرز نشین است که در حال تلاش برای رساندن چاه به آب و آباد شدن زمین هایشان هستند که درگیر جنگ می‌شوند.»

او ادامه می‌دهد: «ریشه قصه‌های تئاتر استان ایلام را می‌توان برگرفته از حوادث و وقایعی دانست که در این جغرافیا رقم خورده است و مهم‌ترین برهه در تاریخ این دیار، جنگ تحمیلی است که ایلام سخت‌ترین روزها را در این مدت سپری کرد. نمایش «عروس جنگ»، تداعی شادی‌ها و غم‌هایی است که در دوران جنگ رقم خورده.»

احمد غلامی درباره شاخصه‌های اصلی نمایشنامه خود توضیح می‌دهد: «ایستادگی و مقاومت مرزنشینان، تحکم وحدت خانواده، نقش زنان و عشایر در دفاع مقدس و آداب و سنن، شاخصه‌هایی هستند که من در نمایشنامه «عروس جنگ» توجهی ویژه‌ به آن‌ها کرده‌ام و برای نشان دادن این ویژگی‌ها آن را روی صحنه بردم.»

این کارگردان و نویسنده تئاتر استان ایلام در ادامه درباره برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای بعد از سال‌ها می‌گوید: «احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای یک حرکت بسیار ارزشمندی بود که بعد از مدت‌ها فاصله دوباره برگزار شد.  وسعت جغرافیای ایران با فرهنگ‌های متفاوت از اقوام مختلف خود می‌تواند یک نقطه بسیار خوبی باشد برای دیدن و شنیدن فرهنگ‌های زیبای اقوام ایرانی، آن‌هم با زبان تئاتر.»

احمد غلامی در پایان توضیح می‌دهد: «تئاتر، زبان و تصویر دردها و مشکلات است. پس بودن در کنار هم و شنیدن و دیدن دردها و مشکلاتی که در هر منطقه و جغرافیایی‌ که وجود دارد از این طریق میتواند در معرض دید مسئولین قرار گیرد و همین امر میتواند راه حلی باشد برای رفع این مشکلات. برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر برای هنرمندان این عرصه و مردمی که علاقه‌مند به دیدن هنرهای نمایشی هستند، نقطه اتحادی برای ایرانی آباد و مقدر است.»

رضا صفری، فاطمه کهزادیان، زهرا چراغی، عرفان عبدی و حسنا حیدربیگی، بازیگران نمایش «عروس جنگ» هستند.

مستانه جعفربیگی (طراح صحنه و لباس)، حدیث نوروزی (منشی صحنه)، رضا صفری (دستیار کارگردان)، روح‌الله غلامی، حامد جمال زاده (گروه  موسیقی)، امیرمحمد غلامی (طراح پوستر و بروشور)، علی جعفری فرد، روح الله غلامی (گروه نور)، شیلا دارابی (مدیر صحنه)، حدیث نوروزی (گریم)، حمیدرضا جعفری، نیما آبسالان، امیر عباس‌ بانود پور و علیرضا حشمتیان (گروه فرم) این نمایش هستند.

جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر کرمانشاه از 7 تا 10 دی‌ 1401 با حضور هنرمندان استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، ایلام، همدان، خوزستان و کرمانشاه برگزار خواهد شد.

هنرمندان سایر استان‌های کشور طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با حضور در استان‌های بوشهر، مازندران و فارس به‌عنوان دیگر میزبانان جشنواره منطقه‌ای تئاتر، برای راه‌یابی به چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.
مطالب مرتبط

سعید خیراللهی در فقدان بازیگر تئاتر استان ایلام نوشت

سپیده صحرایی، شور و نشاط را با بازی‌اش به صحنه اضافه می‌کرد
سعید خیراللهی در فقدان بازیگر تئاتر استان ایلام نوشت

سپیده صحرایی، شور و نشاط را با بازی‌اش به صحنه اضافه می‌کرد

سعید خیراللهی، رییس انجمن هنرهای نمایشی استان ایلام، در پیامی با بیان اینکه زنده‌یاد سپیده صحرایی، شور و نشاط را با بازی‌اش به صحنه اضافه می‌کرد، درگذشت این بازیگر را به جامعه هنری و خانواده او تسلیت گفت.

|

وزیر ارشاد در آیین اختتامیه جشنواره طنز «تی تال»:

همه طرح‌های نیمه تمام فرهنگی در استان ایلام را به بهره‌برداری خواهیم رساند
وزیر ارشاد در آیین اختتامیه جشنواره طنز «تی تال»:

همه طرح‌های نیمه تمام فرهنگی در استان ایلام را به بهره‌برداری خواهیم رساند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در آیین اختتامیه جشنواره طنز «تی تال»، ابراز امیدواری کرد همه طرح‌های نیمه تمام فرهنگی در استان ایلام با اختصاص اعتبارات لازم به بهره‌برداری برسند.

|

نظرات کاربران